رویه کفش(upper)، به قسمتی از کفش گفته می‌شود که قسمت‌های روی پا و انگشتان را پوشش می‌دهد. رویه به وسیله نوار یا چسب به قسمت زیره کفش متصل می‌شود.

 بسته به نوع کفش یا کتانی، رویه کفش می‌تواند از یک تکه تا چندین تکه متصل و دوخته به هم تشکیل شده باشد. بخش‌های رویه شامل قسمت‌های مختلفی، از جمله زبانه، آستر، رویه، اتصالات و … می‌شود.

 

رویه کفش

 

 

رویه‌ها می‌توانند از متریال (جنس)‌های مختلفی ساخته شوند. مشهورترین متریال‌ها برای رویه کفش در حال حاضر چرم، برزنت، ساتن و جیر هستند. رویه کتانی و کفش‌های ورزشی را به طور معمول از از مش‌های دارای منافذ ریز می‌سازند تا هوا در کفش در رفت و آمد باشد. در حالیکه رویه صندل ها ممکن است فقط از یک نوار نازک تشکیل شده باشد.

 

قسمت‌های تشکیل دهنده رویه کفش

وظیفه رویه کفش به طور کلی، محافظت از پا است. این وظیفه کلی را همه قسمت‌های رویه به کمک یکدیگر انجام می‌دهند.این قسمت ها عبارتند از:

 

 

کوارتر (Quarter)

کوارتر

 

 

این قسمت رویه کفش، کناره‌ها و پشت پا را می‌پوشاند. در پشت کفش و قسمت پاشنه کفش، معمولا کوارتر را برای محکم شدن بیشتر، ضخیم در نظر می‌گیرند. این کار همین‌طور برای جلوگیری از تغییر شکل دادن پشت کفش انجام می‌شود.

 

ومپ (Vamp)

ومپ

 

ومپ، قسمت‌های روی پا وجلوی کفش و قسمت مرکزی را پوشش می‌دهد. این بخش، اصلی‌ترین بخش برای محافظت از پا است. معمولا این بخش از رویه را از پارچه‌ای مشبک و دارای منافذ عبور هوا می‌سازند تا پا در کفش عرق نکند.

 

سوراخ های عبور بند (Eyelets)

 

سوراخ های عبور بند (Eyelets)

 

این قسمت بنا به مدل طراحی کفش، می‌تواند روی کوارتر و یا ومپ قرار بگیرد. زمانیکه سوراخ‌ها روی کوارتر قرار بگیرند، این مزیت وجود دارد که می‌توان کفش را راحت تر تنگ یا گشاد کرد و ساده‌تر آنرا پوشید.

 

زبانه (Tongue)

 

زبانه (Tongue)

 

زبانه را معمولا در رویه کفش‌های بندی می‌توان دید. این قسمت برای پوشاندن پا در زیر بندها استفاده می‌شود در حالیکه اجازه تنگ و گشاد کردن کفش را هم به استفاده کننده آن می‌دهد.

 

محافظ انگشتان (Toe Cap)

محافظ انگشتان (Toe Cap)

 

در حالیکه در بیشتر کفش‌ها رویه ومپ به تنهایی تا جلوی انگشتان پا می‌آید، در بعضی کتانی‌ها می‌بینیم که در زیر یا روی لایه اصلی، لایه محکم‌تری هم در قسمت جلوی کفش وجود دارد. این لایه هم برای محافظت از انگشتان پا طراحی می‌شود و هم برای جلوگیری از تغییر شکل قسمت جلویی کفش.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *