در ساختمان کفش، زیره کفش به بیرونی ترین قسمت کفش گفته می‌شود که بیشترین ارتباط را با سطح زمین دارد. زیره لاستیکی کفش‌های کتانی اورجینال از موادی همانند لاستیک طبیعی، چرم و پلی یورتان ساخته می‌شود. استفاده از هر یک از این مواد با توجه به کاربرد و استایل کفش مورد نظر متفاوت است اما هدف مشترک تمامی تولید کنندگان زیره کفش‌های ورزشی دوام و ماندگاری بالای این کفش‌های ورزشی در طول زمان می‌باشد.

فرق لاستیک و پلاستیک چیست؟

بسیاری از افراد فرقی بین لاستیک و پلاستیک قائل نمی‌شوند و تصور می‌کنند فرآیند تولید این دو ماده شبیه هم است. پلاستیک معمولا از نفت ساخته می‌شود ولی لاستیک به صورت عمده از مواد طبیعی ساخته می‌شود و بر خلاف پلاستیک پایه شیمیایی ندارد.در این قسمت به معرفی زیره لاستیک طبیعی می‌پردازیم.

ماده خام برای تولید لاستیک

ماده اولیه برای تولید لاستیک از درخت Hevea Brasiliensis (که به عنوان درخت لاستیک هم شناخته می‌شود) به دست می‌آید. با ایجاد برش‌هایی بر روی تنه درخت شیره غلیظ سفید رنگی از تنه درخت خارج می‌شود. از این ماده سفید، به عنوان ماده خام اولیه برای تولید زیره انواع کفش استفاده می‌شود. فرآیند جمع آوری این ماده همانند جمع آوری شیره درخت افرا می‌باشد.

زیره طبی و تفاوت آن با زیره PU(پی یو)

فرآیند تولید لاستیک طبیعی

پس از استخراج ماده اولیه از درخت، تحت تاثیر دمای بسیار بالا ساختار ملکولی این ماده تغییر کرده و ساختار پروتئین‌های طبیعی شکسته می شود تا این ماده به لاستیک تبدیل شود. پس از طی مراحلی، در انتها ورقه‌های لاستیکی انعطاف‌پذیر قهوه‌ای رنگی تولید می‌شوند که از دوام و مقاومت بسایر بالایی برخوردار هستند.

امروزه در بسیاری از کتونی‌های ورزشی اورجینال این نوع زیره به دلیل دوام و میزان انعطاف پذیری بالا جای زیره‌های پلی‌یورتان را گرفته است. یکی از تفاوت های زیره طبی با زیره PU(پی یو) وزن آن است. زیره طبی بر خلاف زیره‌های پلی یورتان بسیار سبک هستند. زیره PU باعث سنگین‌تر شدن کفش می‌شود.

زیره طبی و تفاوت آن با زیره PU(پی یو)

تنها ماده‌ای که می‌تواند زیره لاستیکی کفش شما را از بین ببرد، اوزون می‌باشد. مولکول‌های اوزون کاملا ناپایدار هستند و تمایل دارند که یک اتم اکسیژن خود را از دست بدهند. بنابراین ساختار اوزون تغییر کرده و به دی‌اکسیژن تبدیل می‌شود. این اتم اکسیژن جذب ملکول‌های سازنده لاستیک شده و ساختار ملکولی لاستیک را تخریب می‌کند. خوشبختانه این اتفاق خیلی نادر است زیرا بیشترین میزان اوزون در اتمسفر قرار دارد. یکی دیگر از مواردی که باعث از بین رفتن ساختار لاستیک می‌شود، قرار گرفتن زیره در معرض سوخت‌ها و انواع روغن ‌ها می‌باشد.

میزان دوام و ماندگاری این نوع زیره بسیار زیاد می‌باشد به گونه‌ای که اگر از این کتانی‌های اسپرت به خوبی مراقبت کنید می‌توانید تا سال‌های سال از آن استفاده کنید.

منابع: 

۱- http:// solecollector.com

۲-http://liveabout.com

۳-http://primermagazine.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *