اهمیت پوشیدن کفش مناسب چیزی است که همه ما می‌دانیم. فرقی نمی‌کند آن کفش را برای چه فعالیتی بخواهیم. ورزش، کار، پیاده‌روی و…

به همین خاطر لازم است که سایزبندی درست را در خرید کفش رعایت کنید. امروز علاوه بر سایزبندی طولی پا، سایز عرضی کفش هم اهمیت پیدا کرده است. رعایت سایز عرضی کفش باعث می‌شود پا در کفش راحتی بیشتری داشته باشد.

سایز عرضی کفش چیست؟ 

سایز عرضی در اصل بیان کننده این است که پای شما در ناحیه پاشنه، سینه پا و پنجه چقدر عرض دارد. سایز عرضی استاندارد پای زنان به طور معمول B است. در حالیکه سایز استاندارد پای مردان D است. معمولا سایز عرضی را در صورتی روی جعبه کفش می‌نویسند که بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از سایز نرمال باشد. یعنی اگر روی لیبل و جعبه کفش کتانی شما سایز خاصی نوشته نشده و حروف خاصی نمی‌بینید، کتانی‍تان سایز نرمال D و B دارد. به عنوان مثال روی لیبل کتانی می‌توانید ببینید :

T500N(2E)

این یعنی سایز عرضی این کتانی ۲E به معنای خیلی پهن برای زنان و پهن برای مردان است.

از کجا بدانیم پایمان کفش عریض‌تر احتیاج دارد؟

حتما کفش‌هایی را دیده اید که در قسمت پنجه پای فرد، به صورت محسوسی کشیده شده و از فرم افتاده است. این یعنی سایز عرضی کفش برای پای آن فرد کم است و پا، کفش عریض‌تری لازم دارد. عرض‌های کمتر و بیشتر از عرض نرمال در بسیاری از مدل‌های اکثر برندهای معتبر وجود دارد.

علاوه بر این، زنانی که پاهایشان سایز عرضی کفش بیشتری از حالت نرمال دارد، معمولا ترجیح می‌دهند کتانی مردانه بخرند و برعکس، مردانی که پاهای ظریف و لاغرتری دارند، کتانی قالب زنانه تهیه می‌کنند.

سایز-عرضی-کفش

به این نکته توجه کنید که تفاوت اندازه سایزهای عرضی مختلف در کتانی‌ها، خیلی کم است و به تناسب سایز خود کفش تغییر می‌کند، اما به طور کلی به یک سانتی متر هم نمی رسد.

این تفاوت سایز عرضی کفش معمولا بیشتر در قسمت پنجه کفش حس می‌شود. در بلاگ اورجینال پل، با سایزبندی عرضی انواع کتانی‌های آدیداس، نایک، نیوبالانس و … آشنا می‌شوید.

سایز عرضی پای شما چند است؟

همان طور که گفتیم، سایز پای بیشتر مردم B  برای زنان و D برای مردان است. پس احتمالا شما هم در این دسته‌ها قرار دارید.

اگر حس می‌کنید کفش در پای شما به خصوص در قسمت پنجه، بیش از حد تنگ است، یک سایز عریض‌تر را تست کنید و برعکس، اگر حس می‌کنید پای شما در کفش، خیلی آزاد است، یک سایز عرضی کوچک‌تر را امتحان کنید.

اگر با امتحان کردن هر دو سایز، به این نتیجه رسیدید که سایز شما بین دو سایز قرار می‌گیرد، توصیه می‌کنیم که سایز بزرگ تر را انتخاب کنید. چون با کمک کفی و جوراب و …. می‌توانید مشکل گشاد بودن آنرا رفع کنید.

نمونه کتانی هایی با سایز عرضی متوسط 

کتانی آدیداس ZX 8000

Adidas-ZX-8000-S828191-ادیداس-زد-ایکس-8000
Adidas-ZX-8000-S828191-ادیداس-زد-ایکس-۸۰۰۰

کتانی آدیداس ZX 750

56693_28982991_آدیداس adidas - کفش اسپرت ، کتانی مردانه و پسرانه - ZX 750 پیاده روی
۵۶۶۹۳_۲۸۹۸۲۹۹۱_آدیداس adidas – کفش اسپرت ، کتانی مردانه و پسرانه – ZX 750 پیاده روی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *