در این پست به سراغ تاریخچه کفش های اصل آسیکس (Asics) از ابتدا تاکنون خواهیم رفت.این تاریخچه در دو قسمت خدمت شما عزیزان قرار خواهد گرفت. پس قسمت اول را با وبلاگ تخصصی مشاوره کفش اورجینال پل همراه باشید:

۱۹۴۹ : Kihachiro Onitsuka بنیان گذار Onitsuka Co. Ltd.

در سال ۱۹۴۵ آقای Kihachiro Onitsuka پس از اینکه از جنگ به خانه برگشت، در سال ۱۹۴۹ ONITSUKA Shokai ، اولین کمپانی تولید کفش خود را، در Kobe، یکی از شهر های ژاپن، تاسیس کرد. در همان سال این کمپانی پس از سازماندهی مجدد با نام جدید Onitsuka Co., Ltd. و با تعداد چهار کارمند و سرمایه ی اولیه ی سیصد هزار ین به کار خود در زمینه ی تولید کفش ادامه داد.

پس از مدتی اسم شرکت به نام Asics  تغییر پیدا کرد. این اسم از یک عبارت معروف زبان لاتین “Anima Sana In Corpore Sano”  گرفته شده و از نویسنده ی رومی  به نام Juvenal  به معنی “روح سالم در بدن سالم ” است. این ضرب المثل را یکی از دوستان زمان جنگ آقای Kihachiro Onitsuka به نام Kohei Hori ، که هم اکنون ریاست بهداشت و تربیت بدنی در وزارت آموزش و پرورش ژاپن را عهده دار است، به عنوان یک نصیحت در زمینه ی کسب و کار مطرح کرد. این کلمات او تاثیر عمیقی بر Kihachiro Onitsuka گذاشت، تا جایی که این کلمات الهام بخش او شد و تمام سعی خود را کرد که کفش های اورجینالی (اصلی) تولید کند که سلامت افراد جوان را در طول انجام حرکات ورزشی حفظ کند.

۱۹۵۰ : عرضه ی اولین کفش اسیکس (Asics) بسکتبال

کفش بسکتبال اولین دستاورد کمپانی Onitsuka Co., Ltd.  در زمینه ی تولید کفش های ورزشی استاندارد بود. در آن زمان باور بر این بود که تولید و طراحی کفش های بسکتبال از بقیه ی کتونی های ورزشی سخت تر است ولی آقای Kihachiro Onitsuka عقیده داشت که اگر بتواند در ابتدا از مانعی به این بلندی عبور کند، عبور کردن از موانع دیگر نبز برای او به مراتب راحت تر خواهد بود. آقای Kihachiro Onitsuka کفش های تولیدی را میان بسکتبالیست ها از ورزشگاه های مختلف برای تست نمونه ی اولیه توزیع کرد. این کفش های اصلی اسیکس( Asics) بارها و بارها مورد تست و بررسی قرار گرفتند و هر دفعه یکی از نواقص کفش برطرف می شد. تا اینکه در بهار سال ۱۹۵۰ اولین مدل ازاین کفش های اسیکس (Asics) اصلی مخصوص بسکتبال به بازار عرضه شد.

۱۹۵۱ : عرضه ی کفش بسکتبال Suction Cup

این مدل که ابتدا در سال ۱۹۵۰ طراحی شد تمامی خطاها و اشکالات کفش های اسیکس قبلی را تا حد زیادی برطرف نمود به طوری که این مدل جدید انجام انواع حرکات را برای بسکتبالیست ها راحت تر کرد و این بهبود ایجاد شده باعث شد که این کفش ها اورجینال به یکی از بهترین های زمان خود در زمینه ی بسکتبال تبدیل شود. منبع الهام آقای Onitsuka برای طراحی این مدل جدید،مدل پاهای هشت پا می باشد. با عمیق تر کردن چالگی های موجود در کف کفش که برگرفته از شکل پاهای هشت پا می باشد، حرکت بسکتبالیست ها در حین بازی آسان تر انجام می گیرد. نمونه ی اولیه ی این کتونی هم مانند مدل قبلی در ابتدا توسط خود بسکتبالیست ها تست شد و تمامی نواقص و مشکلات کفش آسیکس (Asics) برطرف گردید.

۱۹۵۳ : عرضه ی کتونی ماراتون اسیکس

کفش ماراتون ONITSUKA Marathon TABI، که از مدل کفش های tabi ( کفش های سنتی ژاپن که هم اکنون هم مورد استفاده می باشد ) الهام گرفته است، همه ی ویژگی های لازم برای یک کفش اصل ماراتون را دارا می باشد. ویژگی ظاهری این کفش شامل زیره ی پلاستیکی و رویه ی این کفش و بند های آویزان است که همگی از مواد بسیار بادوام ساخته شده اند. کفش هایی که مخصوص مسابقات ماراتون ساخته می شوند باید دو ویژگی اصلی را دارا باشند : سرعت و دوام.

این کفش به گونه ای طراحی شده که خستگی را در طول ماراتون های طولانی مدت کاهش دهد. رویه کفش های اصلی آسیکس ( Asics) از vinylon ساخته شده است. این ماده سه برابر نخ قدرت و دوام دارد و از تعریق پا جلوگیری می کند. در قسمت پاشنه ی پا هم اسفنجی تعبیه شده است.

۱۹۵۴ : عرضه ی کفش هایی از جنس Nylon

برای اولین بار از Nylon در صنعت تولید کفش استفاده شد. این ماده بسیار با دوام و ضد آب است و از طرفی وزن بسیار سبکی دارد. اولین سری از این کفش ها با نام AFTER BOOTS تولید شد که برای انجام ورزش هایی همچون گلف ، کوه گردی (طبیعت گردی) و بسکتبال مناسب است.

۱۹۵۵ : عرضه ی اولین کفش های کشتی

اولین کفش های کشتی ساخت این اسیکس (Asics) با رویه ی نایلونی در ۱۹۵۵ ساخته شد. ظاهر رویه ی کتونی های اسیکس به این صورت است که سوراخ های تعبیه شده مخصوص بندها که از جنس آهن می باشد، به جای این که روی کفش قرار گرفته باشد برای جلوگیری از آسیب در حین مسابقات در داخل کفش پنهان است. یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه کفش  وجود سوراخ های مخصوص تهویه ی هواست که در ناحیه ی شست کفش قرار دارد. علاوه بر آن زیره ی مخصوص کفش های اورجینال کشش لازم را فراهم کرده واز سر خوردن جلوگیری می کند و در عین حال دوام لازم را هم فراهم می کند. این کفش یک نمونه ی اولیه از کفش های اصلی کشتی مدرن می باشد.

۱۹۵۶ : عرضه ی کفش های Rubber Sponge( اسفنج لاستیکی )

این اولین کفشی است که در زیره از Rubber Sponge ( اسفنج لاستیکی ) استفاده شده است. این نوع زیره قابلیت ارتجاعی کفش را افزایش می دهد و در عین حال ضد آب هم هست. این کفش در مقایسه با کفش های امروزه که با زیره ی لاستیکی تولید می شوند بسیار سبک است اما در برابر ضربه مقاومت بسیار کمی دارد.  ساختار این کفش شامل رویه ای چرمی با کیفیت  و زیره ی کفش هم از مواد بادوام می باشد که علاوه بر وزن سبک کفش ، آن را بسیار راحت کرده است. این کفش برای اولین بار توسط تیم ملی ژاپن مورد استفاده قرار گرفت.

۱۹۶۰ : عرضه ی کفش ماراتون MAGIC RUNNER Marathon

آزمایش اول

بسیاری از دوندگان و شرکت کنندگان در مسابقات ماراتون از اینکه کفش ها در مسافت های طولانی باعث ایجاد تاول در پایشان می شود شکایت داشتند. همین باعث شد طراحان به فکر ساخت کفشی باشند که این مشکل را بهبود ببخشد. تاول ها در اثر گرمایی که از اصتحکاک ایجاد می شود به و جود می آیند.  در ابتدا از ساختار موتور خنک کننده آب ماشین الهام گرفته شد؛ به این صورت که در داخل زیره ی کفش آب تزریق شد ولی نتیجه ی آزمایش در نهایت با شکست مواجه شد زیرا کفش های ساخته شده بسیار سنگین بود و از طرفی آبی که در زیره ی کفش تزریق شده بود گاهی نیز به داخل کفش هم وارد می شد و پا را خیس می کرد.

آزمایش دوم

آزمایش بعدی با الهام از ساختار موتور خنک کننده ی هوا در موتور سیکلت ها بود به این صورت که کفش به گونه ای طراحی شد که سیستم تهویه هوای داخل کفش هوا را به چرخش در می آورد. در قسمت جلو و کناره های کفش سوراخ هایی تعبیه شده است که هنگامی که فرد پایش را روی زمین قرار می دهد هوای گرم داخل کفش به بیرون فرستاده می شود. این راه حل در به حداقل رساندن تاول های پا موفق عمل کرد. زیره ی کفش در ناحیه ی قوص پا خمیدگی دارد که این باعث می شود ورود و خروج هوا به راحتی صورت گیرد.

Kenji Kimihara ( برنده ی مدال نقره در مسابقه ی بین المللی ماراتون سال ۱۹۶۸ ) این کفش را پوشیده بود.

۱۹۶۴ : توسعه ی انواع مختلفی از کفش های ورزشی برای گسترش جهانی

علاوه بر کفش های ماراتون و کشتی ، دسته های دیگری از کفش های ورزشی طراحی و ساخته شد. کفش های اورجینال اسیکس (Asics) ساخته شده شامل کفش های مخصوص ژیمناستیک ، شمشیربازی ، فوتبال و والیبال می باشد. در این زمینه ورزشکاران علاقه مندی هم بودند که در زمینه ی رفع نواقص و بهبود کفش ها کمک شایانی کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *